طراحی یک دوره آنلاین در دسترس برای معلولان

در چند ماه گذشته، با تعطیلی مدارس و جابجایی سریع محل کار در فضای مجازی، شاهد تغییر چشمگیری در نحوه ایجاد و تعامل مردم با محتوای آنلاین هستیم. منحنی یادگیری برای بسیاری از افراد شیب دار بوده است ، اما همچنین به این معنی است که سازمانها ناگهان بر تعصبات دیرینه در مورد کار و آموزش از راه دور غلبه می کنند زیرا جایگزینی این گزینه ها اکنون یک ضرورت است.

این امر برای کسانی که خواهان گزینه های دسترسی بیشتر به آموزش بوده اند ، پیامدهای عمده ای داشته است. سالهاست كه مدافعان، اینترنت را پتانسلی برای ایجاد فرصتهای شغلی و آموزشی برای معلولین می بینند. متأسفانه ، در صورت عدم طراحی و قالب بندی صحیح محتوا ، حتی با اینترنت نیز می توان این فرصت ها را غیرقابل دسترسی کرد.

قابلیت دسترسی چیزی بیشتر از داشتن اتصال به اینترنت است.

آیا دانش پذیران با چالش های مختلف یادگیری می توانند از دوره شما استفاده کنند؟ این درمورد دانش پذیر نابینایی است که با استفاده از صفحه خوان ، یا دانش پذیر مبتلا به اوتیسمی است که با راهنمایی های مبهم گیج می شود ، در دوره خود حرکت می کند.

این دانش پذیران اقلیت جمعیت بزرگتری از آنچه بسیاری از ما تصور می کنیم را تشکیل می دهند. در ایالات متحده ، تقریباً ۱۲٪ از افراد دارای نوعی ناتوانی هستند و این ممکن است شامل شرایطی نباشد که اگرچه به اندازه یک بیماری تحلیل برنده عضله محدود کننده نیست ، اما بر توانایی تعامل دانش پذیر با محتوای دیجیتال تأثیر می گذارد.

خبر خوب این است که ، گرچه ما تمایل داریم که در مورد نیازهای “خاص” آنها صحبت کنیم ، اما اکثر آنها به راحتی قابل استفاده هستند و منجر به یک دوره کاربر پسندتر برای همه می شوند. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید یک دوره آنلاین در دسترس را برای دانش پذیران خود ایجاد کنید، بدون نیاز به دانش برنامه نویسی.

 1. برای جلوگیری از سردرگمی به زبانی واضح بنویسید.

بسیاری از سازندگان دوره ها، به ویژه کسانی که دارای سوابق تحصیلی یا فنی هستند، هنگام نوشتن به سمت نثری متراکم و پر از اصطلاحات خاص می روند. دیگران ممکن است از زبانی، بیش از حد مفصل استفاده کنند تا پیچیده به نظر برسند. متأسفانه ، تجزیه این زبان نه تنها دشوار است ، بلکه می تواند خوانندگان غیربومی یا مبتلایان به نارساخوانی یا اوتیسم را نیز متضرر کند.

مطالب خود را دوباره بخوانید و به دنبال روش های ساده سازی باشید. در صورت امکان از جملات کوتاه تری استفاده کنید ، از مثال های واضح استفاده کنید و از اصطلاحات بیهوده پرهیز کنید.

 1. از طرح بندی های ثابت استفاده کنید و از پیچیدگی جلوگیری کنید.

شما در حال چاپ دوره خود در یک کتاب درسی نیستید ، بنابراین نیازی نیست که همه چیز را به صورت چاپ ریز در بیاورید. به دوره خود فضای تنفس و فضای زیادی اختصاص دهید.

همچنین ، چیدمان های سازگار دوست شما هستند. هنگامی که کاربران می دانند دکمه های پیمایش یا برخی اطلاعات خاص را از صفحه ای به صفحه دیگر پیدا کنند ، از احساس گم شدن یا سرخوردگی آنها جلوگیری می کند.

 1. شکستن بلوک متن با سرصفحه ها ، تصاویر ، فیلم ها و لیست ها. نشانه ها در یک فضای عمومی که جهت دسترسی به نقص را نشان می دهد

بسیاری از متن های یک سره می توانند طاقت فرسا باشند. فقط به خواندن این پست بدون سربرگ فکر کنید! سرصفحه ها به پیمایش نیز کمک می کنند و جستجوی مطالب برای یافتن مهمترین اطلاعات را برای خوانندگان آسان می کنند.

تصاویر ، فیلم ها و لیست ها همچنین می توانند محتوای طاقت فرسا را از بین ببرند. به این فکر کنید که اگر مشغول خواندن مجدد مقاله هستید ، چه مقدار پیمایش باید انجام دهید تا یک نکته جالب پیدا کنید. نشانه های دیداری به شما کمک می کند تا مکان آن مطلب مد نظر را به یاد بیاورید.

 1. برچسب های alt را روی تصاویر قرار دهید.

برچسب alt متنی توصیفی است که به خواننده صفحه نمایش می گوید چه چیزی در تصویر وجود دارد. بدون متن alt ، خواننده نام پرونده را می خواند ، یا فقط می گوید “تصویر”. این می تواند برای کاربران نابینایی که به خواننده های صفحه متکی هستند ، گمراه کننده باشد. اما اگر تصویر شامل اطلاعات ضروری گرافیکی را دارا باشد ، این سردرگمی از بین می رود.

گوگل همچنین برای درک اینکه چه اطلاعاتی در یک صفحه وجود دارد ، به متن alt متکی است ، بنابراین از جمله این مزایای SEO نیز خواهد بود. مهم است که متن alt شما دقیقاً تصویر را توصیف کند و با کلمات کلیدی بارگذاری نشود.

 1. از متن لنگر توصیفی در پیوندها استفاده کنید.

این یکی دیگر از موارد مهم برای خوانندگان صفحه نمایش است ، اما همچنین برای سئو و تجربه کاربر. هر زمان پیوندی را وارد می کنید ، متن لنگر آن پیوند باید توصیف کند که پیوند به چه چیزی می رود. به طور کلی ، پیوند بیش از حد کلمه “اینجا” غیر حرفه ای به نظر می رسد.

 1. از عناوین برای سلسله مراتب محتوا استفاده کنید، نه برای تأکید بصری.

عنوان ها برای تأکید نیستند. آنها باید محتوایی را سازماندهی کنند تا خوانایی بیشتری داشته باشد ، به ویژه برای خوانندگانی که ممکن است مطلب را گم کرده باشند ، یا سعی در یافتن اطلاعات خاص دارند. شما باید اغلب از عنوان ها در متن خود استفاده کنید ، و باید مطمئن شوید که عناوین توصیفی از محتوای همان بخش است.

 1. از زیرنویس در فیلم ها استفاده کنید و متن همه صدا را ارائه دهید.

به طور فزاینده ای ، محتوای ویدئویی شامل توضیحات بسته و رونوشت برای دوره های شما می شود. در حقیقت YouTube به صورت خودکار این موارد را برای شما تولید می کند. اما اگر در حال ایجاد پادکست هستید ، ممکن است لازم باشد که متن خود را ایجاد کنید تا مطمئن شوید مخاطبان شما به آن دسترسی دارند.

۸- پالت های رنگی را انتخاب کنید که بدون خسته کننده بودن با هم تضاد داشته باشند.

کوررنگی یک ناتوانی رایج است و خصوصاً در مردان شیوع دارد. در بیشتر موارد ، به عنوان ناتوانی در تمایز بین آبی و سبز یا سبز و قرمز ظاهر می شود. منابع بصری که برای انتقال اطلاعات کاملاً به رنگ متکی هستند ، خواندنش برای این دانش پذیران دشوار است. محتوای خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید بین عناصر بصری فراتر از تفاوت رنگ ، اختلاف کافی وجود دارد.

به همین ترتیب ، فراگیران اوتیسم می توانند غرق در پالت های رنگی یا مواردی که عناصر متضاد کافی ندارند ، شوند. طرح های رنگی دعوت کننده را انتخاب کنید ، اما مطمئن شوید که هنوز خوانا هستند.

 1. از دکمه های اقدام توصیفی استفاده کنید که فراگیران را در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد آگاه کند.

هیچ چیز سریعتر از دکمه ای که می گوید “اینجا را کلیک کنید” بدون اینکه بگوید چه اتفاقی می افتد ، استفاده کنید. اما برای یک دانش پذیر مبتلا به اوتیسم یا اضطراب و یا حتی کسانی که به مهارت های رایانه ای خود اطمینان ندارند، یک دکمه اقدام مبهم می تواند بن بست باشد.

از متن دکمه استفاده کنید تا روشن شود که چه اتفاقی می افتد وقتی آنها آن را کلیک می کنند. اگر آنها را به درس بعدی می برد ، بنویسید “درس بعدی”. اگر مقاله ای را ارسال کرده اید ، بنویسید “ارسال مقاله”. این خیلی سخت نیست.

 1. به فراگیران بگویید که نتیجه عمل چه خواهد بود و تأیید کنید که نتیجه آن چه بوده است.

در رابطه با موارد فوق ، اگر عواقب خاصی همراه با اقدام وجود دارد ، به کاربر بگویید که چیست. برچسب های دکمه ای توصیفی شروع کار هستند ، اما اگر کاربران نتوانند به یک درس برگردند یا بعد از انتخاب گزینه ای نتوانند پاسخ های خود را تغییر دهند ، مهم است که آن را بدانید و اصلاح کنید یا راه حلی بیابید.

همچنین ، اگر دانش پذیر شما کاری انجام می دهد ، باید یک شاخص بصری وجود داشته باشد که نشان دهد آن اتفاق افتاده است. به عنوان مثال ، اگر آنها دوره های تحصیلی را ارائه می دهند ، صفحه نباید فقط به عنوان یک صفحه خالی بارگیری شود، باید به صفحه “کامل دوره” هدایت شود یا یک علامت سبز با کلمات “ارسال شده” نشان دهد.

 1. از فضای بزرگ قابل کلیک در اطراف دکمه ها استفاده کنید و از ازدحام و شلوغی جلوگیری کنید.

اگر تا به حال دکمه اشتباهی را در تلفن خود زده اید ، احتمالاً متوجه مشکلات مربوط به پیامد کلیک شده شده اید. اکنون تصور کنید که هشتاد سال دارید و لرزه ای دارید که شما را از انتخاب گزینه های مناسب باز می دارد. یا شاید دست اصلی شما آسیب دیده و سعی دارید با استفاده از دست ضعیف خود بر روی موارد کلیک کنید.

وقتی مهارت های حرکتی ظریف شما مختل می شود ، کمبود بالشتک کلیک می تواند ناامید کننده باشد و همین مسئله را می توان در مورد بسیاری از عناصر قابل کلیک فشرده شده در یک فضای کوچک بیان کرد. آیکون های خود را کمی گسترش دهید.

 1. مطمئن شوید که دوره شما برای پیمایش صفحه کلید یا گفتار قالب بندی شده باشد. یک کاربر آنلاین جلوی صفحه کلید بریل نشسته است.

دانش پذیران با مشکلات کنترل حرکتی یا اختلالات بینایی به ناوبری صفحه کلید ، ناوبری گفتاری و صفحه خوان ها اعتماد می کنند. این فن آوری های کمکی به وب سایت هایی که از راه های خاصی تنظیم شده اند اعتماد دارند تا کاربران بتوانند به طور موثر از دکمه مورد نظر خود برای پیمایش در یک صفحه وب استفاده کنند.

خودتان می توانید این مورد را امتحان کنید: شروع به زدن دکمه مورد نظر در رایانه خود کنید و متوجه خواهید شد که این قسمتها در صفحه قابل کلیک هستند. یک طراحی ضعیف ممکن است یک کاربر را مجبور کند قبل از شروع خواندن محتوای دوره ، یک جدول کامل از مطالب یا پنجاه برچسب موضوع را مرور کند. یا ممکن است شامل میانبرهایی نباشد که کاربران برای پرش به محتوا به آنها اعتماد می کنند.

اگر در دوره خود متوجه مشکلی در رابطه با این موضوع شدید ، ممکن است مجبور شوید در انتخاب موضوع یا نحوه طرح بندی محتوا تجدید نظر کنید.

 1. دسترسی به پشتیبانی را برای دانش پذیران آسان کنید.

سرانجام ، هیچ سیستمی هرگز کامل نیست. اگرچه ممکن است فکر کنید که همه کارها را به درستی انجام داده اید و دوره عالی را طراحی کرده اید ، اما در صورت نیاز به کمک و همچنین در صورت نیاز به گزارش مشکلی در دسترسی ، همیشه باید در دسترس باشید که بتوانند با شما تماس بگیرند.

وقتی بیشتر به شما احتیاج دارند ، به دانش پذیران راه حل ندهید. نمادهای تماس را برجسته کرده و گزینه های مختلفی را برای فراگیران در نظر بگیرید تا محدود به مواردی نشوند که خود از مشکلات دسترسی رنج می برد.
دسترسی به همه کمک می کند.

در دسترس قرار دادن دوره خود برای دانش پذیران معلول دلیل کافی برای انجام همه کارها به تنهایی است. اما همانطور که قبلاً گفتیم ، دسترسی بیشتر به یک دوره آموزشی واقعاً به همه ما کمک می کند ، زیرا دسترسی و تجربه کاربر اغلب دست به دست هم می دهند.

فضاهای کلیک کوتاه ، طرح های رنگی بدون کنتراست کافی (یا با کنتراست های پر سر و صدا و ناخوشایند) و فقدان بازخورد عملکرد برای هر کاربر ناامید کننده است. زیرنویس به کم شنوایان کمک می کند اما علاوه برآن به ما که در فضای عمومی در حال تماشای فیلم با تلفن خود هستیم نیز کمک می کند. عناوین برای دانش پذیران با استفاده از خواننده صوتی مهم است ، اما همچنین به خوانایی کمک می کند و به خوانندگان مطالب کمک می کند محتوای خود را راحت تر درک کنند.

از آنجا که این مسائل با UX بسیار نزدیک هستند ، بسیاری از طراحان و توسعه دهندگان قبلاً هنگام تهیه LMS ، پلاگین ها و مضامین خود آنها را مورد توجه قرار داده اند. اما دانستن این اصول همچنین به عنوان یک مربی و خالق دوره به شما کمک می کند تا دوره خود را توسعه دهید. آنها هنگام ایجاد اینفوگرافیک ، ساختاردهی محتوای دوره خود و انتخاب در مورد سیستم عامل ها و موضوعات به شما کمک می کنند.
اکنون انتخاب های صحیح خود را انجام دهید تا فراگیران شما برای سالهای آینده از شما متشکر باشند.

سایر مقالات مجله تخصصی آموزش الکترونیکی: