شکاف دیجیتالی

شکاف دیجیتالی

تهیه شده توسط تحریریه سامانه کلاس آنلاین کلاس روم

در حالی که با همه گیری بیماری کرونا سر و کار داریم و استفاده از اینترنت برای رفع نیازهای روزانه افراد و همچنین انجام کارهای واجب روزمره افزایش یافته، شکاف دیجیتالی بیشتر خود را نشان می دهد.

از تحصیل آنلاین تا دورکاری کارمندان و انجام کارهای بانکی،خرید مایحتاج خانه، لباس و لوازم مورد نیاز و حتی خرید غذا این روزها از طریق اینترنت انجام می شود و تمامی این ها برای حفظ سلامتی و عدم تجمع افراد در محیط بیرون از خانه اتفاق می افتد.

در حالی که اینترنت در این روزها به جزء لاینفک زندگی ما تبدیل شده و به نوعی عاملی برای حفظ سلامتی و جانمان به حساب می آید، اما استفاده از آن برای تمامی افراد به صورت یکسان در دسترس نیست. بسیاری از افراد به اینترنت با پهنای باند مناسب دسترسی ندارند و از این امکان بی بهره اند و همین امر موجب “شکاف دیجیتالی” در بین افراد جامعه شده است.

این امر در امتداد نابرابری اقتصادی و اجتماعی رخ داده. افرادی که فقیرتر هستند به مراتب امکان کمتری برای تامین هزینه ی اینترنت و حتی دستگاه های گوشی هوشمند دارند.

شکاف دیجیتال برخی از آسیب پذیرترین افراد را -که بخش قابل توجهی از مردم را شامل می شود- در معرض ضرری جدی قرار داده است. این شکاف نه تنها این افراد، که در نهایت موجب آسیب به کل جامعه می شود.

شکاف دیجیتالی تلاش برای پاسخگویی به چالش های جامعه را پیچیده می کند. در واقع ، یک درس تلخ از این همه گیری COVID-19 این است که، یافتن راه هایی برای رفع شکاف دیجیتال به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مسئله مهم مثل مرگ و زندگی است.

سایر مقالات مجله تخصصی آموزش الکترونیکی: