LMS چیست؟


ال ام اس (LMS) مخفف عبارت Learning Management System یا سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی می باشد. ال ام اس ساختار زیربنایی بسیاری از فعالیت های آموزش الکترونیکی و مجازی است و در واقع برای مدیریت دوره های مجازی و کلاس های آنلاین طراحی شده. از طریق آن می توان یک کلاس مجازی را مدیریت کرد، دانش پذیران را ثبت نام نمود، با دانش پذیران در ارتباط بود، به صورت الکترونیکی تکالیف دانش پذیران را دریافت کرد و حتی آزمون برگزار کرد.
Lms ها بر روی سیستم عامل های مختلف، معمولا PHP,Net یا جاوا ساخته می شوند و آنها را در یک پایگاه داده مانند PostgreSQL، MySQL یا SQL Server قرار می دهند.
سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS)، یک تکنولوژی تحت وب است که برای برنامه ریزی و ارزیابی یک فرآیند آموزشی استفاده می شود.
این سیستم برای سازمان ها، مراکز آموزشی و دانشگاه هایی که می خواهند به صورت مجازی آموزش دهند کاربرد دارد. همچنین پیشرفت هایی که تا کنون صورت گرفته باعث شده تا نیاز دانش پذیران بیش از پیش پشتیبانی شود.
این سیستم شرایطی را فراهم می سازد که بتوانید دوره های الکترونیکی و مجازی را به آسانی برگزار نمایید.

کاربران مختلف و سطوح دسترسی آن ها در LMS:

مدیر سیستم:
بالاترین سطح دسترسی متعلق به مدیر سیستم است که نظارت بر کل سیستم آموزشی را انجام میدهند.

مدرس:
هر مدرس می تواند مدیریت کلاس و آنچه تدریس می شود را به عهده داشته باشد. از جمله تعداد جلسات و مطالب مورد تدریس، پروژه ها و تمرین ها و گرفتن آزمون از دانش پذیران.

دانش پذیر:
دانش پذیران در این سیستم امکان مشاهده مطالب مورد تدریس، شرکت در گفتگوها و پرسش و پاسخ ها، انجام تکالیف و شرکت در آزمون را دارا می باشند.

امکانات LMS:
1- ثبت نام و تعریف دوره های آموزشی
۲- امکان مطالعه محتواهایی در قالب های ویدئو، پی دی اف، صوت و…
۳- امکان انجام تمرین ها و تکالیف و پروژه ها
۴- شرکت در بحث و گفتگو
۵- برگزاری آزمون
۶- ایجاد طرح درس
۷- امکان حضور در کلاس های آنلاین
۸- گزاش گیری از تمام فعالیت های انجام شده در LMS
9- امکان یکپارچه شدن با سیستم های مدیریت آموزشی و منابع انسانی
سیستم LMS بستری مناسب برای برگزاری دوره های آموزشی آنلاین است تا سازمان ها، دانشگاه ها، آموزشگاه ها، مدارس و کارگاه ها بتوانند کلاس های آموزشی خود را به آسانی و کمترین صرف هزینه برگزار کنند. کلاس روم توانسته سیستمی را فراهم آورد که نقش مهمی در آموزش آنلاین کشور ایفا کند.
جهت سفارش کلاس های آنلاین و وبینار های تخصصی می توانید با شماره ۲۸۴۲۵۲۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید با یک تماس یا پیام به نمونه کلاس های رایگان دسترسی پیدا کنید.

سایر مقالات مجله تخصصی آموزش الکترونیکی: