بهره وری در دوره های آنلاین

در مواجهه با حواس پرتی که باعث از بین رفتن تمرکز شما می شود، نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا بهترین دوره آنلاین را به موقع بسازید.

ساختن یک دوره آنلاین نیاز به تعهد مداوم دارد. اگر می خواهید دوره شما به همان خوبی که در نظر دارید باشد، باید وقت خود را برای اطمینان از کیفیت بالا در محتوا اختصاص دهید، وقتی شغل تمام وقت دارید یا مشغله هایی از این دست، نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا وقت بگذارید و سپس از آن زمان برای ایجاد دوره آنلاین خود نهایت استفاده را ببرید.

  1. ایده های خود را در طول روز بگیرید.

ایده های مربوط به دوره های آنلاین همیشه وقتی که پشت میز خود نشسته اید و سعی در ارائه آنها ندارید، به ذهنتان خطور نمی کند. بسیاری از سازندگان دوره های آنلاین بهترین ایده های خود را هنگام تلاش برای خوابیدن در شب، هنگام رفت و آمد به کار روزانه یا انجام کارهای معمولی مانند شستن ظروف دارند. اجازه ندهید این چشمه های الهام از بین بروند!

شما باید سیستمی در اختیار داشته باشید که به شما امکان می دهد ایده های خوب را بدون توجه به زمان و مکان آنها به تصویر بکشید. روش قدیمی این است که همیشه یک دفتر و قلم را با خود داشته باشید، اگر ترجیح می دهید فکر خود را روی کاغذ انتقال دهید راه حل خوبی است.

از آنجا که احتمالاً هر کجا بروید تلفن خود را با خود حمل خواهید داشت، گزینه دیگر استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند برای یادداشت کردن ایده هایی است که می خواهید بعداً توسعه دهید. این می تواند از یک برنامه ساده یادداشت برداری مانند Google Keep تا یک سازمان دهنده بهره وری مانند Trello باشد.
از هر سیستمی که می خواهید استفاده کنید، ثابت قدم باشید. مهم است که همه ایده های خود را در یک مکان جمع کنید. به این ترتیب زمانی که وقت آزاد پیدا می کنید، می توانید برنامه یا دفترچه یادداشت خود را باز کرده و بلافاصله روی یکی از ایده های خارق العاده خود کار کنید.

  1. رویکرد دسته ای را برای تولید در پیش بگیرید.

برای هر فیلم در دوره آنلاین خود، مراحل مختلفی وجود دارد که باید آنها را تکمیل کنید. ابتدا باید کلیات فیلم را تهیه کنید، سپس یک اسکریپت بنویسید، آن را ضبط کنید، ویدیو را ویرایش کنید و سپس تکالیفی را که می خواهید دانش پذیران پس ازمشاهده ی فیلم برای آزمایش دانش خود انجام دهند، تهیه کنید.

هر یک از این کارها به ابزارهای مختلف و طرز فکر متفاوتی نیاز دارند، به این معنی که جابجایی بین آنها می تواند به تمرکز شما آسیب برساند. یک روش کارآمدتر تولید فیلم به صورت دسته ای است. به عنوان مثال، شما می توانید تمام فیلم های خود را در یک روز فیلمبرداری کنید و سپس یکی دو روز دیگر را برای ویرایش آنها اختصاص دهید. این سبک کار به شما امکان می دهد تا به جای اینکه بین کارهای مختلف در رفت و آمد باشید، روی یک کار، مانند ویرایش تمرکز کنید.

  1. مهلت های کوتاه را تعیین کنید (و آنها را رعایت کنید).

شما احتمالاً از قبل برای دوره آنلاین خود تاریخ راه اندازی را در نظر داشته اید، اما آیا می دانید چه زمانی قصد دارید به نقاط عطف اصلی در مسیر راه اندازی برسید؟ به عنوان مثال، آیا شما تاریخی را در نظر دارید که چه زمانی فیلمبرداری را به پایان برسانید و ویرایش آنها را شروع کنید؟

با تعیین مهلت های کوتاه برای خود می توانید دوره آنلاین خود را به موقع به پایان برسانید. هم اکنون وقت بگذارید و یک جدول زمانی واقع بینانه برای تولید دوره آنلاین خود قرار دهید. ضرب الاجل ها را در تقویم خود علامت گذاری کنید تا به شما یادآوری کند که چه زمانی باید هر مرحله از تولید را به پایان برسانید.

۴- به دلیل رعایت مهلت تعیین شده به خود جایزه دهید.

وقتی سخت کار می کنید و یکی از مهلت های تعیین شده خودتان را رعایت می کنید، شایسته پاداش هستید. این می تواند از میان وعده های مورد علاقه شما باشد که به ندرت به خود اجازه می دهید، تا خرید شخصی را که مدتهاست آن را به بعد موکول کرده اید.
با خود سختگیر باشید: اگر مهلت مقرر را از دست دهید نمی توانید پاداش دریافت کنید.

  1. اعلان های ایمیل خود را خاموش کنید.

ایمیل ابزاری مفید برای برقراری ارتباط است، اما هر بار که ایمیل جدیدی می آید، می تواند تمرکز شما را از وظیفه ای که در حال کار بر روی آن هستید، جدا کند. برای محافظت از توانایی تمرکز، در حالی که در دوره آنلاین خود مشغول به کار هستید، اعلان های ایمیل را خاموش کنید.

برای بسیاری از افراد مفید است که ایمیل خود را فقط در ساعات مشخصی از روز بررسی کنند. به عنوان مثال، شما می توانید اولین وقت صبح را برای بررسی و پاسخ به ایمیل ها اختصاص دهید. سپس می توانید دوباره در ساعت ناهار و یک بار دیگر در شب بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیز مهمی را از دست نداده اید. در این فاصله زمانی، می توانید دوره آنلاین خود را بدون حواس پرتی شروع کنید.

۶ . حساب های اجتماعی خود را مسدود کنید.

با مسدود کردن شبکه های اجتماعی در رایانه ای که برای کار از آن استفاده می کنید، بر عادت تماشای شبکه های اجتماعی غلبه کنید. در ویندوز، می توانید با ویرایش فایل میزبان در پوشه System 32 و سپس راه اندازی مجدد رایانه، یک وب سایت را مسدود کنید. در یک دستگاه تلفن همراه، می توانید با استفاده از برنامه ای مانند Stay Focused دسترسی خود را به برنامه های رسانه های اجتماعی در ساعات خاصی از روز مسدود کنید.

  1. نگران کمال گرا بودن نباشید.

هنگام ایجاد یک دوره آنلاین، به راحتی می توانید به جزئیات کوچکی که واقعاً چندان مهم نیستند اهمیت ندهید. اگرچه ممکن است فیلمبرداری مجدد از هر ویدیویی که در آن مشکل دارید وسوسه انگیز باشد، اما باید از خود بپرسید که آیا انجام این کار در واقع به نفع دانش پذیران شما است؟

تا زمانی که فیلم های شما به راحتی قابل درک هستند، آیا مهم است که نور یکی از آنها کاملاً مناسب نیست؟ آیا واقعاً نیاز به بازنویسی یک بخش کامل از دوره خود دارید زیرا به ساختار کمی بهتر فکر کرده اید؟ حتی اگر دانش پذیرانی که از آنها درخواست بازخورد داشته اید هیچ مشکلی با اصل ندارند؟

در برهه ای از زمان باید تلاش کنید که دوره آنلاین خود را بی نقص کنید و متمرکز کردن آن را در جهان دنبال کنید. تاریخ راه اندازی هدف را تعیین کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید، حتی اگر جزئیات جزئی درباره دوره مورد علاقه شما وجود نداشته باشد.

اگر فهمیدید که واقعاً نمی توانید مشکلات موجود در ویدئو را در نظر نگیرید، می توانید بعضی از قسمت های دوره را بعداً به روز کنید. غالباً متوجه خواهید شد که دانش پذیران تا زمانی که کیفیت کلی دوره بالا باشد، متوجه نقص جزئی نمی شوند یا به آنها اهمیت نمی دهند.

  1. در صورت امکان برخی از جنبه های ایجاد دوره خود را به منابع خارجی ارائه دهید.

بسته به اینکه دوره شما در چه زمینه ای است، ممکن است بتوانید برخی از بخشهای فرآیند ایجاد را به خارج از کشور واگذار کنید. کار با ویرایشگر فیلم یا نویسنده مستقل اسکریپت می تواند در وقت شما صرفه جویی کند بدون اینکه کیفیت دوره شما به خطر بیفتد. اگر به سادگی نمی توانید وقت کافی برای اختصاص دادن به تجارت دوره های آنلاین خود پیدا کنید، از خود بپرسید که آیا سعی می کنید بیش از حد خودتان کارهایتان را انجام دهید؟

ایجاد یک دوره آنلاین خارق العاده به معنای صرف وقت بیشتر از زندگی شما نیست، بلکه استفاده بهینه از وقت شماست.

حتی اگر شغل تمام وقت و خانواده ای دارید که باید از آن مراقبت کنید، باز هم می توانید یک تجارت آنلاین موفق ایجاد کنید. صبح یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید، یا از ۳۰ دقیقه استراحت ناهار خود استفاده کنید. با گذشت زمان آن را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که این فرایندی است که نباید سریع انجام شود.

در پایان تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که متعهد شوید اوقات فراغت خود را تا حد ممکن پربارتر کنید. حواس پرتی را از زندگی خود حذف کنید و تمرکز خود را بر این بگذارید که هر دوره آنلاین مطابق با تاریخ راه اندازی هدف شما به پایان برسد.

سایر مقالات مجله تخصصی آموزش الکترونیکی: