مزایای وبینار

تهیه شده توسط تحریریه سامانه کلاس آنلاین کلاس روم

وبینار درواقع سمیناری است که از طریق وب برگزار میشود. عناوین دیگری چون وب کنفرانس، سمینار وب و نشست اینترنتی نیز برای آن به کار برده می شود. از طریق وبینارها می توان مردم را در نقاط مختلف جهان به هم متصل کرد و با آنان ارتباط برقرار کرد.

در وبینارها با استفاده از یک سایت و یا سامانه افراد را متصل نموده و جلسات پرسش و پاسخ برپا کرد. افراد میزبان و شرکت کنندگان می توانند از طریق گوشی، تبلت، کامپیوتر و لب تاب به این رویداد متصل شوند و با دیدن هم از طریق ویدئو کنفرانس و شنیدن صدای هم و یا استفاده از بخش چت و گفتگو با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به پرسش و پاسخ از میزبان نیز بپردازند. رایج ترین موارد استفاده از وبینار در آموزش، تبلیغات عمومی، ارتباطات داخلی و فروش است. وبینارها توانسته اند بازاریابی دیجیتال را دگرگون کنند و ارتباطی آنلاین و مستقیم میان ارائه دهنده و مخاطبان برقرار کنند. در ادامه نکاتی را که موجب محبوبیت وبینارها شده بررسی می کنیم.

۱- وبینارها در دسترس و آسان هستند

امروزه افراد با داشتن اتصال اینترنت و دسترسی به یک وسیله مثل گوشی موبایل و یا لب تاب قابل می توانند وارد وبینار شوند. وبینار ها به شما این امکان را می دهد که با هر کسی در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید بدون آنکه نیازی باشد که شما و یا آنها از خانه خارج شوید.

۲- وبینارها جنبه تبلیغاتی نیز دارند

با استفاده از وبینارها می توانید کسب و کار خود را تبلیغ کنید و هرچه بیشتر فعالیت های خود را معرفی کنید. وبینارها فرصتی برای ارتقا موقعیت کاری و سازمان شما هستند و می توانند به معرفی هرچه بیشتر و دقیق تر محصولات شما منجر شوند. از آنجایی که فیلم ها ۷۴٪ درک مردم از محصول یا خدمات را افزایش می دهد، داشتن یک وبینار یا فیلم کامل که توضیحات کاملی را در مورد محصول می دهد می تواند تاثیر زیادی را بر مردم بگذارد که این تاثیر خیلی بیشتر از تبلیغات معمولی است.

۳- وبینارها موجب ارتقا اعتبار شما می شوند

داشتن یک وبینار می تواند اعتبار بیشتر برای ایده های شما فراهم کند. در واقع با به اشتراک گذاشتن ایده هایتان افراد را به همفکری وا می دارید و ایده هایتان گسترش پیدا می کند. و افراد دیگر نیز فرصت می یابند که نظراتشان را ابراز کنند.

۴- وبینارها امکانات زیادی را در زمینه آموزش دارند

وبینار و سیستم وب کنفرانس شما میتواند شامل ویدئوهایی باشد که آموزش های مختلف را در زمینه های مختلف آموزش و پرورش می دهد. این نوع آموزش، آموزش مجازی یا آموزش از راه دور محسوب می شود و بیننده می تواند بازخورد فوری را از طریق نظرات به صورت آنلاین ارائه دهد. شما می توانید طیف وسیعی از موضوعات را با چندین بیننده پوشش دهید و با آنها در ارتباط باشید به جای آنکه چت های فرد به فرد را مانند اسکایپ داشته باشید.

۵- وبینارها می توانند نام تجاری شما را هرچه بیشتر معرفی کنند

آشنایی با نام تجاری مفهومی است که نیاز به مشخص تر شدن و تبلیغات دارد. وبینار این امکان را فراهم میکند که مخاطبان شما با جنبه ی بصری آرم تجاریتان بیشتر آشنا شده و بهتر در ذهنشان حک شود.

۶- وبینار به افزایش مشتریان شما کمک میکند

شما در هر دوره وبینار میتوانید افرادی را به عنوان شرکت کننده دعوت کنید که هرکدام از آنان می توانند مشتریان جدیدی برای تجارت شما باشند و همین ها نیز میتوانند مشتریان جدید دیگری را به چرخه ی کار شما وارد کنند.

۷- وبینارها رتبه بندی موتورهای جستجو را بهبود می بخشد

وبینارها می توانند با بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو به کسب و کار کمک کنند. برای بهبود رتبه بندی یکی دیگر از روش ها استفاده از تاکتیک های SEO است. با این حال، این روش دیگر مورد استفاده نیست. شرکت هایی مانند گوگل توجه بیشتری به کسب و کارهایی که به تولید محتوای الکترونیکی با کیفیت می پردازند و محتوای ویدئویی ارائه میدهند، توجه بیشتری نشان می دهند. با برگزاری وبینار ها این امکان فراهم میشود که فیلم هایی در مورد محصولات و خدمات خود تهیه و تولید کنید و آنها را انتشار دهید. هرچه بیشتر محتوا تولید و ارائه کنید در موتورهای جستجو بیشتر دیده می شوید.

۸- دستاورد های مصرف کنندگان وبینارها بسیار تاثیر گذار است

داشتن وبینار، مخصوصاً در خصوص اخبار و رویداد های جاری که هر فردی درگیر آن است و در مورد آن فکر می کند، شما را قادر می سازد تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید و اینگونه وبینار برای مخاطبان جذابتر است. با استفاده از طراحی خلاقانه و بازاریابی، هرباری که وبیناری را راه اندازی می کنید، می توانید یک مخاطب را جذب کنید و پتانسیل جدیدی برای کسب و کار و سایتتان ایجاد شود. هر چه بیشتر وب سایت هایتان جذاب باشد، مخاطبان بیشتر برای تماشای هر وبینار زمان صرف می کنند و بر سایتتان بیشتر سرمایه گذاری می کنند.

۹- وبینارها راه های مناسبی برای تبلیغات هستند

وبینارها خیلی گران نیستند و برخی از آنها حتی به صورت رایگان موجود هستند. سایر وبینارها هزینه ای دارند، اما این اطمینان وجود دارد که ویژگی ها و مزایای بیشتر و بهتری را نسبت به وبینارهای رایگان خواهند داشت همچنین انعطاف پذیرتر است زیرا خطاهایی که وبینار های رایگان خواهند داشت را ندارد.

۱۰- محصولات جدید تولید کنید

یک راه عالی در استفاده از وبینار برای کسب و کارتان، ابداع محصولات جدید است. وبینار می تواند حداکثر قابلیت ها را برای محصول شما ارائه دهد. فقط به فرصت هایی که وبینار ارائه می دهد فکر کنید: از جمله ایجاد یک سمینار آنلاین، داشتن یک جلسه A&Q و ایجاد وبینارهای دنباله دار و اعتبار دادن به محصولات.

نتیجه گیری

وبینارها برای بازاریابی بسیار تاثیرگذارند. در وبینارها می توان اطلاعات را مبادله کرد و با هزینه های پایین جلساتی برگزار کرد. با ایجاد وبینار می توان ایده ها را به راحتی با افراد در میان گذاشت و در مورد آنها به بحث و گفتگو پرداخت.

سایر مقالات مجله تخصصی آموزش الکترونیکی: